Meksika’da Sergio Rico Velasco adında bir kimyager, suyu kurutarak! Su tasarrufu sağlayan çok basit bir teknik geliştirmiş.

Kuraklığa Çare ‘kurutulmuş SuBebek bezlerinde bulununan sıvı emici nişastalı tozdan esinlenerek geliştirmiş bu icadını.Velasco, basit moleküllerin birbirine bağlanmasıyla oluşturulmuş yüksek molekül ağırlığına sahip bir tür toz geliştirmiş (Potasyum hidrattan). 

Bileşim su ile temas ettiği zaman, tıpkı bebek bezlerinde olan jöle kıvamındaki taneciklere dönüşüyor.

Bu ‘sihirli’ toz iki farklı şekilde kullanılıyor, ya sulanıp toprağa gömülüyor ya da toz hali toprağa yerleştiriliyor, sonradan toprak sulanıyor.

Yağmur yağdığında sözkonusu tanecikler yağmur suyunu olduğu gibi emip toprağın altında depolamış oluyor.

Su sıkıntısı çekildiği zaman bitkinin suyu yerin dibinde hazır, 10 gram “kuru su” 1 litre sıvı su demekmiş. Toprağa serilen taneciklerin ömrü yaklaşık 10 yıl.

Kuru su zehirli değil ve geri dönüşebiliyor. İşin ilginç tarafı bu buluş gaz da depolayabiliyor.

Aynı tekniğin ileride başka alanlarda da kullanılabileceği düşünülüyor.

Meksika Politeknik Enstitüsü’nde kimyager olarak çalışan Velasco, buluşunu kabul ettirmek için çok zorluk çekmiş ama sonunda muradına ermiş…

İcadı, ABD, Rusya, Hindistan, Avustralya vb. birçok ülkede pazarlanmaya başlamış. Ayrıca Meksikalı yetkililerin yaptıkları denemeler “kuru su” kullanılan bitkilerin üç misli ürün verdiğini göstermiş.

Devamı: Yabantv.com