1-) Abant


sonbahar-yurtici-tatil-gunubirlik-abant-1

Tartışmasız en güzel yurt içi sonbahar gezi rotalarından olan Abant, Batı Karadeniz’de Bolu’ya bağlı olan bir turistik merkez. Her mevsim farklı renklere bürünen Abant, romantik tatiller için sonbahar ve kış aylarında tercih edilebilir. Abant’ın piknik yerleri, trekking rotaları gezinizin bir parçası olarak mutlaka yer almalı.

2-) Kapadokya

sonbahar-yurtici-tatil-kapadokya

Peri bacaları, balonları, şarapları ve taş evleri ile ünlü Kapadokya; sonbaharda keşfedilebilecek ideal rotalar arasında.

3-) Amasra

sonbahar-yurtici-tatil-gunubirlik-amasra

Batı Karadeniz’in en güzel sonbahar destinasyonlarından biri de Amasra. Surlarla çevrili bu şirin beldede; Kemere Köprüsü, Kilise Camii, Çekiciler Çarşısı görülecek yerler arasında.

4-) Safranbolu

sonbahar-yurtici-tatil-safranbolu

Lokumlarıyla ünlü Safranbolu, ipek yolu üzerindeki konumu sayesinde zamanında oldukça gelişen bir kentimiz. Osmanlı-Türk mimarisinin en güzel örneklerini görebileceğiniz Safranbolu, sonbahar gezileri için ideal bir destinasyon.

5-) Ağva

sonbahar-yurtici-tatil-agva

Özellikle romantik geziler için uygun olan destinasyon Ağva; deniz ve kumsalının yanı sıra Göksu Nehri’nin kıyısındaki konaklama alternatifleriyle oldukça sevilen bir tatil beldesi. Nehir üzerinde deniz bisikleti veya kano kiralamayı ve merkezdeki balıkçılarda yemek yemeyi ihmal etmeyin.

6-) Sapanca

sonbahar-yurtici-tatil-sapanca

Günübirlik Sapanca gezilerinin yanı sıra ister pansiyon ve motellerde isterseniz 5 yıldızlı otellerde konaklama imkanı sunan Sapanca’yı bir de sonbharda keşfedin. Doğanın, mavinin ve yeşilin tadını aynı anda çıkarabileceğiniz Sapanca’da su sporları, ATV safarileri, balıkçılık gibi çeşitli aktiviteler de yapılabiliyor.

7-) Eskişehir

sonbahar-yurtici-tatil-eskisehir

Venedik’e gitmeye heveslenmeden önce mutlaka görmeniz gereken şehrimiz, Eskişehir. Kendine ait havası, tekne gezileri, Odunpazarı ve zengin gece hayatı ile Eskişehir; her yaşa hitap eden bir sonbahar destinasyonu.

8 -) Edirne

sonbahar-yurtici-tatil-edirne

Hazır sonbahar gelmişken tarih-kültür ve gurme gezisi yapmak niyetindeyseniz bir diğer önerimiz de Edirne’yi keşfetmeniz. Bir Osmanlı başkenti olarak görev yapan Edirne; mimarisi, edirne ciğeri, külliye, cami, çarşı ve müzeleri ile tam bir keşif şehri.

9-) Polonezköy

sonbahar-yurtici-tatil-polonezkoy

Her mevsim farklı renklere bürünen ve doğayla iç içe olacağınız bir diğer destinasyon ise Polonezköy. Bol oksijen alarak doğa yürüyüşleri yapmak isterseniz bir hafta sonunuzu ya da bir gününüzü buraya ayırabilirsiniz.

10-) Kaz Dağları

sonbahar-yurtici-tatil-kaz-daglari

Ege’nin akciğerleri olarak bilinen Kaz Dağları’nın doğasını, şelalelerini keşfetmek için en güzel dönem; sonbahar ayları. Trekking temalı tatil arayışında olanlar, Kaz Dağları’nı mutlaka değerlendirmeli.

BONUS: TARAKLI

sonbahar-yurtici-tatil-tarakli

Tarihi Osmanlı Evleri ile ünlü minik bir kasaba olan Taraklı, dünyanın nadir bulunan cittaslow (yavaş şehir) adreslerinden. Dinlenmek, doğa ile baş başa kalmak, yöre insanı ve esnafı ile değerli sohbetlere dalmak isterseniz; Taraklı’yı mutlaka gezilecek/görülecek adresleriniz arasına alın diyoruz.

ALINTI : elitstil.com

Categories: Kuraklığa Çare ''Kurutulmuş Su''