Sülük Gölü (Sülüklü Göl), Bolu ili, Mudurnu ilçe sınırlarında yer alan heyelan set gölüdür. Göl, Akyazı, Mudurnu, Göynük ilçe sınırlarının birleşim alanında bulunur.

Mudurnu’nun 50 km güneybatısında, Göynük’ün 15 km kuzeydoğusunda, eski Akyazı yolunun 9 km uzaklıktadır. Akyokuş köyü sınırlarındadır. Trekking için uygun olan göl çevresi, milli parklar yönetimi tarafından tabiat parkı olarak koruma altına alınmıştır.

Sülüklü Göl, 300 sene önce oluşan deprem sırasındaki heyelanla oluşmuş birkaç gölden birisidir. Fazlaca sülük bulunduğundan bu adı almış. Göle sonradan atılan sazanların etkisiyle günümüzde fazla sülük kalmamıştır. Heyelanla birlikte göl içinde kalan ağaçların kökleri hâlâ görülebilmektedir. Göl çevresi ormanlarla kaplıdır. Göl Mudurnu sınırlarında olmasına rağmen, Akyazı üzerinden ulaşım sağlanmaktadır.

Dibi balçık olan gölde yüzmek tehlikelidir. Göl alanında kamp yapma imkanı vardır. Ziyaretçilerin çoğunluğu İstanbul’dan gelen günübirlik turlardır. İlkbahar ve sonbaharın gezi için uygun olduğu alanda, ilkbaharda çuha, kardelen, siklamen, ters laleler açar.

Gölde, sazan, alabalık, gümüş ve mercan balıkları avlanabilmektedir

Categories: Kuraklığa Çare ''Kurutulmuş Su''